Plugins - WP-Members Membership Plugin - Development (trunk) - en to fr translation catalogue (444 entries)

en: %s (Invalid)
fr: %s (non valide)

en: %s (Pending)
fr: %s (En Attente)

en: %s Restriction
fr: Restriction des %s

en: %s activated
fr: %s activé

en: %s confirmed
fr: %s confirmé

en: %s deactivated
fr: %s désactivé

en: %s is a required field.
fr: %s est un champ obligatoire.

en: %s unconfirmed
fr: %s non confirmé

en: %s users activated
fr: %s utilisateurs activés

en: %s users deactivated
fr: %s utilisateurs désactivés

en: %s was added
fr: %s a été ajouté

en: %s was updated
fr: %s a été mis à jour

en: %sAdd membership products%s to restrict menu to a membership
fr: %sAjouter des produits d’adhésion%s pour restreindre un menu à un membre

en: %sChange%s or %sFilter%s this address
fr: %sChanger%s ou %sfiltrer%s cette adresse

en: %sclose%s
fr: %sfermer%s

en: %sprint%s
fr: %simprimer%s

en: (more&hellip;)
fr: (plus&hellip;)

en: (optional)
fr: (facultatif)

en: (required)
fr: (obligatoire)

en: <strong>ERROR</strong>: User has not been activated.
fr: <strong>ERREUR</strong> : l’utilisateur n’a pas été activé.

en: A field with that meta key already exists
fr: Un champ avec la même clé méta existe déjà

en: A list of shortcodes is available here.
fr: Une liste de codes courts est disponible ici.

en: A plugin developed by
fr: Une extension développée par

en: A value is required for hidden fields. Nothing was updated.
fr: Une valeur est obligatoire pour les champs cachés. Rien n’a été mis à jour.

en: API Key
fr: Clé de l’API

en: Accepted file types should be set like this: jpg|jpeg|png|gif
fr: Les types de fichiers acceptés doivent être réglés ainsi : jpg|jpeg|png|gif

en: Accepted file types:
fr: Types de fichiers acceptés :

en: Activate
fr: Activer

en: Activate this user?
fr: Activer cet utilisateur ?

en: Activated
fr: Activé

en: Activated?
fr: Activé ?

en: Add Field
fr: Ajouter un champ

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add New %s
fr: Ajouter un nouveau %s

en: Add WP-Members fields to WooCommerce My Account registration
fr: Ajouter les champs WP-Members à l’inscription à « Mon compte » WooCommerce

en: Add WP-Members fields to WooCommerce registration during checkout
fr: Ajouter les champs WP-Members à l’inscription WooCommerce lors de la commande

en: Add a Field
fr: Ajouter un champ

en: Add to WP-Members Settings
fr: Ajouter aux réglages de WP-Members

en: Additional Information
fr: Informations additionnelles

en: Address 1
fr: Adresse 1

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Admin Notification
fr: Notification Admin

en: All %s
fr: Tous les %s

en: All Users
fr: Tous les utilisateurs

en: Allow HTML?
fr: Autoriser le HTML ?

en: Allows for a trial period
fr: Autoriser une période d’essai

en: Allows for access to expire
fr: Autoriser l’expiration de la session

en: An email was sent to %s with your username.
fr: Un courriel a été envoyé à %s avec votre nom d’utilisateur.

en: Are you sure you want to delete the following fields?
fr: Confirmez-vous la suppression des champs suivants ?

en: Assign as default at registration? (optional)
fr: Attribuer par défaut lors de l’inscription ? (facultatif)

en: Attribution
fr: Crédits

en: Attribution is appreciated!  Display "powered by" link on register form?
fr: Les crédits sont appréciés ! Montrer le lien « propulsé par » sur le formulaire d’enregistrement

en: Auto Excerpt:
fr: Extrait automatique :

en: Background color of image
fr: Couleur de l’arrière-plan de l’image

en: Begin using the site.
fr: Commencez à utiliser le site.

en: Biographical Info
fr: Informations biographique

en: Body
fr: Contenu

en: CAPTCHA Type
fr: Type de CAPTCHA

en: CAPTCHA type was changed. Please verify and update the settings below for the new CAPTCHA type.
fr: Le type de CAPTCHA a été modifié. Veuillez vérifier et mettre à jour les réglages ci-dessous pour le nouveau type de CAPTCHA.

en: CAPTCHA was not valid.
fr: Captcha non valide.

en: CAPTCHA was updated for WP-Members
fr: CAPTCHA a été mis à jour pour WP-Members

en: CSS Classes (optional)
fr: Classes CSS (facultatif)

en: Cancel
fr: Annuler

en: Change Password
fr: Changer le mot de passe

en: Characters for image
fr: Caractères pour l’image

en: Checked by default?
fr: Coché par défaut ?

en: Checked value is required for checkboxes. Nothing was updated.
fr: Une valeur est nécessaire pour les cases à cocher cochées. Rien n’a été mis à jour.

en: Choose a Username
fr: Choisissez un Nom d’utilisateur

en: City
fr: Ville

en: Click here
fr: Cliquer ici

en: Click here to continue.
fr: Cliquez ici pour continuer.

en: Click here to log out.
fr: Cliquez ici pour pour vous déconnecter.

en: Click here to register
fr: Cliquez ici pour vous inscrire

en: Click here to reset
fr: Cliquez ici pour réinitialiser

en: Click to Copy
fr: Cliquez pour copier

en: Click to log out
fr: Cliquez pour vous déconnecter

en: Click to validate your account:
fr: Cliquez pour valider votre compte :

en: Clone menus
fr: Cloner les menus

en: Close
fr: Fermer

en: Columns
fr: Colonnes

en: Confirm
fr: Confirmer

en: Confirm Email
fr: Confirmer le courriel

en: Confirm Password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Confirm new password
fr: Confirmer le nouveau mot de passe

en: Confirmation Link
fr: Lien de confirmation

en: Confirmed
fr: Confirmée

en: Congratulations! Your registration was successful.<br /><br />You may now log in using the password that was emailed to you.
fr: Félicitations ! Vous inscription est bien prise en compte.<br /><br />Vous pouvez maintenant vous connecter en utilisant le mot de passe qui vous a été envoyé par courriel.

en: Content
fr: Contenu

en: Country
fr: Pays

en: Current dropin folder:
fr: Dossier de dépôt actuel :

en: Custom Post Type settings were updated
fr: Les réglages des types de publication personnalisés ont été mis à jour

en: Custom Post Types
fr: Types de publication personnalisés

en: Custom Stylesheet:
fr: Feuille de style personnalisée :

en: Custom email
fr: Courriel personnalisé

en: Custom read more link (optional):
fr: Personnaliser le lien « lire la suite » (facultatif) :

en: Day
fr: Jours

en: Day Phone
fr: Téléphone professionnel

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Deactivate this user?
fr: Désactiver cet utilisateur ?

en: Deactivated
fr: Désactivé

en: Default
fr: Défaut

en: Delete Selected
fr: Supprimer la sélection

en: Dialogs
fr: Dialogues

en: Dialogs and Error Messages
fr: Messages d’erreur et zones de dialogue

en: Disable
fr: Désactiver

en: Display
fr: Affichage

en: Display Label
fr: Libellé d’affichage

en: Display?
fr: Afficher ?

en: Displays the WP-Members sidebar login.
fr: Afficher la colonne latérale de connexion WP-Members.

en: Does not expire
fr: N’expire pas

en: Drag and drop to reorder fields
fr: Glisser-déposer pour réorganiser les champs

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit %s
fr: Modifier %s

en: Edit Field
fr: Editer le champ

en: Edit Menu Item
fr: Modifier un élément du menu

en: Edit My Information
fr: Modifier mes informations

en: Edit Your Information
fr: Modifier vos informations

en: Edit profile
fr: Modifier le profil

en: Email
fr: Courriel

en: Email Address
fr: Adresse courriel

en: Email Messages
fr: Messages e-mail

en: Email Signature
fr: Signature e-mail

en: Email is registered
fr: Cet e-mail est déjà enregistré

en: Email notification sent to user.
fr: Notification e-mail envoyée au compte.

en: Emails
fr: E-mails

en: Emails did not match.
fr: Les adresses courriel ne correspondent pas.

en: Enable
fr: Activer

en: Enable CAPTCHA for Registration
fr: Activer le CAPTCHA à l’inscription

en: Enabled
fr: Activé

en: Enabled?
fr: Activée ?

en: Enables logged in menus
fr: Active les menus de connexion

en: Existing Users Log In
fr: Connexion pour les utilisateurs enregistrés

en: Expiration date (optional)
fr: Date d’expiration (facultatif)

en: Expired
fr: Expiré

en: Expires
fr: Expire

en: Expires (optional)
fr: Expiré (facultatif)

en: Export
fr: Exporter

en: Export All Users
fr: Exporter tous les utilisateurs

en: FAQs
fr: FAQ

en: Field Label
fr: Libellé du champ

en: Field Label is required. Nothing was updated.
fr: Le libellé du champ est obligatoire. Aucune mise à jour n’a été effectuée.

en: Field Manager Documentation
fr: Documentation de gestion des champs

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Fields
fr: Champs

en: Fields deleted
fr: Champs supprimés

en: File
fr: Fichier

en: First Name
fr: Prénom

en: Follow
fr: Suivre

en: Font color of characters
fr: Couleur de police des caractères

en: Font size
fr: Taille de la police

en: For creating a forgot password link in the login form
fr: Créer un lien de récupération du mot de passe sur le formulaire de connexion

en: For creating a register link in the login form
fr: Pour créer un lien d’inscription dans le formulaire de connexion

en: Forgot password?
fr: Mot de passe oublié ?

en: Forgot username?
fr: Nom d’utilisateur oublié ?

en: Forgot?
fr: Oublié ?

en: Form field order updated.
fr: Ordre des champs du formulaire mise à jour.

en: Height
fr: Hauteur

en: Hidden
fr: Caché

en: Hide
fr: Masquer

en: Holds new registrations for admin approval
fr: Mettre les nouveaux enregistrements en attente de l’approbation d’un administrateur·rice

en: IP @ registration
fr: IP lors de l'inscription

en: If you like WP-Members please give it a %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s rating. Thanks!!
fr: Si vous aimez WP-Members, veuillez lui donner une %s&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;%s note. Merci !

en: If you will not be changing these settings, you can turn off these warning messages by checking the "Ignore warning messages" in the settings below.
fr: Si vous ne comptez pas modifier ces réglages, vous pouvez désactiver les messages d’avertissement en cochant la case « Ignorer les messages d’avertissement » dans les réglages ci-dessous.

en: Ignore warning messages
fr: Ignorer les messages d’avertissement

en: Ignores WP-Members warning messages in the admin panel
fr: Ignorer les messages d’avertissement de WP-Members dans le panneau d’administration

en: Image dimensions
fr: Taille de l’image

en: Image type
fr: Type d’image

en: Input the code:
fr: Entrez le code :

en: Insert into item
fr: Insérer dans l’élément

en: Last Name
fr: Nom

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Latest from ButlerBlog
fr: Dernières nouvelles du ButlerBlog

en: Latest from RocketGeek
fr: Dernières nouvelles de RocketGeek

en: Leaving this set to full text allows anyone to read your protected content in an RSS reader. Changing this to Summary prevents this as your feeds will only show summary text.
fr: Laisser aux lecteurs RSS la possibilité de lire l’intégralité de vos flux permet à n’importe qui de lire votre contenu protégé. Régler le paramètre sur « Extraits » empêche cela dans la mesure ou vos flux n'afficheront que les résumés.

en: Like WP-Members?
fr: Vous aimez WP-Members ?

en: Link Relationship (XFN)
fr: Relation avec le propriétaire du site lié (XFN)

en: Log In
fr: Connexion

en: Log Out
fr: Se déconnecter

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Logged In Users
fr: Utilisateurs connectés

en: Logged Out Users
fr: Utilisateurs déconnectés

en: Login Failed!
fr: La connexion a échoué !

en: Login Failed!<br />You entered an invalid username or password.
fr: La connexion a échoué !<br />Vous avez saisi un mot de passe ou un nom d’utilisateur non valide.

en: Login Page:
fr: Page de connexion :

en: Login Status
fr: État de connexion

en: Manage CAPTCHA Options
fr: Gérer les options de CAPTCHA

en: Manage Dropins
fr: Gérer les dépôts

en: Manage Fields
fr: Gérer les champs

en: Manage Options
fr: Modifier les options

en: Maximum Value
fr: Valeur maximale

en: Membership
fr: Inscription

en: Membership Product
fr: Produits d’adhésion

en: Membership Product Details
fr: Détails du produit d’adhésion

en: Memberships
fr: Adhésions

en: Meta Key
fr: Clé méta

en: Meta Key is required. Nothing was updated.
fr: La clé méta est obligatoire. Aucune mise à jour n’a été effectuée.

en: Meta Key must contain only letters, numbers, and underscores
fr: La clé méta ne doit contenir que des lettres, des chiffres et des tiret bas

en: Minimum Value
fr: Valeur minimale

en: Moderate registration
fr: Modérer les enregistrements

en: Month
fr: Mois

en: Move down
fr: Déplacer vers le bas

en: Move up
fr: Déplacer vers le haut

en: Name
fr: Nom

en: Name (slug)
fr: Nom (slug)

en: Navigation Label
fr: Libellé de la navigation

en: Need help?
fr: Besoin d’aide ?

en: New %s
fr: Nouveau %s

en: New Registration
fr: Nouvelle inscription

en: New User Registration
fr: Nouvel utilisateur ?

en: New User?
fr: Nouvel utilisateur ?

en: New password
fr: Nouveau mot de passe

en: No
fr: Non

en: No Role
fr: Aucun rôle

en: No fields selected for deletion
fr: Aucun champ sélectionné à supprimer

en: No role required
fr: Aucun rôle nécessaire

en: No users selected
fr: Aucun utilisateur sélectionné

en: None
fr: Aucun

en: Not Exported
fr: Non exporté

en: Not confirmed
fr: Non confirmée

en: Not found
fr: Introuvable

en: Not found in Trash
fr: Non trouvé dans la corbeille

en: Notify %s for each new registration? %s
fr: Notifier %s à chaque nouvelle inscription ? %s

en: Notify admin
fr: Notifier l’administrateur

en: Number
fr: Numéro

en: Number of characters
fr: Nombres de caractères

en: Number of words in excerpt:
fr: Nombre de mots de l’extrait :

en: Online User Guide
fr: Guide utilisateur en ligne

en: Open link in a new window/tab
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre/un nouvel onglet

en: Optional Defaults
fr: Option par défaut

en: Optional Properties
fr: Options facultatives

en: Options should be Option Name|option_value,
fr: Les options doivent être de la forme Nom | valeur_option,

en: Original: %s
fr: Original : %s

en: Other Settings
fr: Autres réglages

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password Reset
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Password changes
fr: Mot de passe modifié

en: Password fields cannot be empty
fr: Les mots de passe ne peuvent pas être vides

en: Password reset
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Password successfully changed!
fr: Votre mot de passe a bien été modifié !

en: Passwords did not match
fr: Les mots de passe ne concordent pas

en: Passwords did not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Pattern
fr: Composition

en: Pending
fr: En attente

en: Pending Activation
fr: Activation en attente

en: Period
fr: Période

en: Placeholder
fr: Texte indicatif

en: Please indicate that you agree to the %s Terms of Service %s
fr: Veuillez indiquer votre accord avec les %s Conditions d’utilisation %s

en: Posts
fr: Articles

en: Pre-selected by default for new %s
fr: Pré-sélectionné par défaut pour les nouveaux %s

en: Quick Start Guide
fr: Guide de démarrage rapide

en: Reactivate this user?
fr: Réactiver cet utilisateur ?

en: Redirect to (optional):
fr: Rediriger vers (facultatif) :

en: Register
fr: S’enregistrer

en: Register Page:
fr: Page d’enregistrement :

en: Registered
fr: Enregistré

en: Registration Date
fr: Date d’inscription

en: Registration IP
fr: IP de l’inscription

en: Registration completed
fr: Inscription terminée

en: Registration is Moderated
fr: L’inscription est modérée

en: Registration is Moderated, User is Approved
fr: L’inscription est modérée, l’utilisateur est approuvé

en: Remember Me
fr: Se souvenir de moi

en: Remove
fr: Retirer

en: Required
fr: Obligatoire

en: Required Membership
fr: Inscription obligatoire

en: Required field
fr: Champ requis

en: Required?
fr: Obligatoire ?

en: Reset Forgotten Password
fr: Réinitialiser le mot de passe oublié

en: Reset Form
fr: Réinitialiser le formulaire

en: Reset Password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Restrict menu item to a membership product
fr: Elément du menu restreint aux membres

en: Restricted post (or page), displays above the login/registration form
fr: Publication restreinte (ou page), s’affiche au dessus du formulaire de connexion/d’inscription

en: Retrieve Username
fr: Récupérer le nom d’utilisateur

en: Retrieve username
fr: Récupérer le nom d’utilisateur

en: Return to Fields Table
fr: Revenir au champ Tableau

en: Role
fr: Rôle

en: Role Required? (optional)
fr: Rôle nécessaire ? (facultatif)

en: Rows
fr: Rangées

en: Save %s Details
fr: Enregistrer les détails de %s

en: Save Settings
fr: Enregistrer les réglages

en: Search %s
fr: Rechercher %s

en: Secret Key
fr: Clé secrète

en: See the %sUsers Guide on CAPTCHA%s.
fr: Voir les %sguides utilisateurs à propos du CAPTCHA%s.

en: See the %sUsers Guide on plugin options%s.
fr: Voir les %sguides utilisateurs à propos des options de l’extension%s.

en: Select a page
fr: Sélectionner une page

en: Set a custom email address
fr: Définir un adresse de messagerie personnalisée

en: Set a custom email name
fr: Définir un nom personnalisé pour l’e-mail

en: Settings
fr: Réglages

en: Show Excerpts
fr: Afficher les extraits

en: Show Login Form
fr: Afficher le formulaire de connexion

en: Show Registration Form
fr: Afficher le formulaire d’inscription

en: Show form message dialog
fr: Afficher la boîte de dialogue des messages

en: Show forms as logged out
fr: Afficher les formulaires en tant que déconnecté

en: Site Key
fr: Clé du site

en: Sorry, "%s" is a <a href="https://codex.wordpress.org/Function_Reference/register_taxonomy#Reserved_Terms" target="_blank">reserved term</a>. Field was not added.
fr: Désolé, « %s » est un <a href="https://codex.wordpress.org/Function_Reference/register_taxonomy#Reserved_Terms" target="_blank">terme réservé (en anglais)</a>. Le champ n’a pas été ajouté.

en: Sorry, %s is a required field.
fr: Désolé, %s est un champ obligatoire.

en: Sorry, that email address already has an account.<br />Please try another.
fr: Désolé, cette adresse de messagerie est déjà liée à un compte.<br />Veuillez en utiliser une autre.

en: Sorry, that email address was not found.
fr: Désolé cette adresse de messagerie n’a pas été trouvée.

en: Sorry, that username is taken, please try another.
fr: Désolé, ce nom d’utilisateur est déjà utilisé, veuillez en essayer un autre.

en: Sorry, username is a required field
fr: Désolé, le nom d’utilisateur est un champ obligatoire

en: Sorry, you can only upload the following file types for the %s field: %s.
fr: Désolé, le champ %s ne vous permet de téléverser que les types de fichiers suivants : %s.

en: Sort
fr: Trier

en: Specify a login page (optional)
fr: Spécifier une page de connexion (facultatif)

en: State
fr: État

en: Status
fr: État

en: Status:
fr: État :

en: Stored value if checked:
fr: Valeur stockée si cochée :

en: Stored values delimiter:
fr: Délimiteur de valeurs enregistrées :

en: Stylesheet
fr: Feuille de style

en: Subject
fr: Sujet

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Subscription Settings
fr: Réglages de vos abonnements

en: Subscription Type
fr: Type d’abonnement

en: TOS
fr: CGU

en: Terms of Service
fr: Conditions d’utilisation (CU)

en: Terms of Service (TOS)
fr: Conditions d’utilisation (CU)

en: Thank you for using WP-Members
fr: Merci d’utiliser WP-Members !

en: That user is already active
fr: Cet utilisateur est déjà actif

en: That user is already confirmed
fr: Ce compte est déjà confirmé.

en: The CAPTCHA solution was incorrect.
fr: La solution du CAPTCHA était incorrecte.

en: The challenge parameter of the verify script was incorrect.
fr: Le paramètre du challenge du script de vérification était incorrect.

en: The database meta value for the field. It must be unique and contain no spaces (underscores are ok).
fr: La valeur de la méta dans base de données pour le champ. Elle doit être unique et ne contenir aucun espace (les tirets bas sont OK).

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
fr: La description sera affichée dans le menu si le thème actuel l’accepte.

en: The following is your WP-Members settings information if needed for support.
fr: Vous trouverez ci-dessous vos informations de réglages pour WP-Members si besoin pour le support.

en: The name of the field as it will be displayed to the user.
fr: Le nom du champ tel qu’il sera affiché à l’utilisateur.

en: The page you are looking for does not exist
fr: La page que vous recherchez n’existe pas.

en: The parameters to verify were incorrect
fr: Les paramètres à vérifier étaient incorrects

en: The passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: The reCAPTCHA server was not reached.  Please try to resubmit.
fr: Le serveur reCAPTCHA n’a pas répondu. Veuillez essayer de nouveau.

en: The username cannot include non-alphanumeric characters.
fr: Le nom d’utilisateur ne peut pas contenir des caractères non alphanumériques.

en: There was an error processing the form.
fr: Une erreur s’est produite lors du traitement du formulaire.

en: There was an error with the CAPTCHA form.
fr: Une erreur s’est produite avec le formulaire CAPTCHA

en: This content is restricted to site members.  If you are an existing user, please log in.  New users may register below.
fr: Ce contenu n’est accessible qu’aux membres du site. Si vous êtes inscrit, veuillez vous connecter. Les nouveaux utilisateurs peuvent s'inscrire ci-dessous.

en: This field is always displayed
fr: Le champ est toujours affiché

en: This field is always required
fr: Ce champ est toujours obligatoire

en: This is a generic message to display the form message dialog in the Customizer.
fr: Il s’agit d’un message générique pour afficher la boîte de dialogue de message de formulaire dans l’outil de personnalisation.

en: This setting allows a link on the /wp-login.php page to register using the WP native registration process thus circumventing any registration you are using with WP-Members. In some cases, this may suit the users wants/needs, but most users should uncheck this option. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
fr: Ce réglage permet une inscription via le processus d’enregistrement natif de WP depuis un lien sur la page /wp-login.php surchargeant ainsi toute inscription avec WP-Members. Dans certains cas, cela peut convenir aux attentes/besoins de l’utilisateur, mais la plupart des utilisateurs devraient décocher cette option. Si vous ne changez pas ce réglage, vous pouvez permettre de choisir d’ignorer les messages d’avertissement dans les réglages de WP-Members.

en: This setting allows any users to comment, whether or not they are registered. Depending on how you are using WP-Members will determine whether you should change this setting or not. If you do not change this setting, you can choose to ignore these warning messages under WP-Members Settings.
fr: Ce réglage permet à n’importe quel utilisateur de commenter, qu’il soit enregistré ou pas. En fonction de la façon dont vous utilisez WP-Members, vous devez ou non changer ce réglage. Si vous ne le changez pas, vous pouvez ignorer les messages d’avertissement dans les réglages de WP-Members.

en: Time-based expiration
fr: Expiration du délai

en: Title
fr: Titre

en: Title Attribute
fr: Attribut du titre

en: Title:
fr: Titre :

en: To use Really Simple CAPTCHA, you must have the Really Simple CAPTCHA plugin installed and activated.
fr: Pour utiliser «  Really Simple CAPTCHA », vous devez avoir l’extension  Really Simple CAPTCHA installée et activée.

en: Trial
fr: Essai

en: Trial period
fr: Période d’essai

en: USE CUSTOM URL BELOW
fr: UTILISER L’URL PERSONNALISÉE CI-DESSOUS

en: Unconfirm
fr: Déconfirmer

en: Update %s
fr: Mettre à jour %s

en: Update CAPTCHA Settings
fr: Mettre à jour les réglages CAPTCHA

en: Update Dialogs
fr: Mettre à jour les dialogues

en: Update Emails
fr: Mettre à jour les e-mails

en: Update Password
fr: Mettre à jour le mot de passe

en: Update Profile
fr: Mettre à jour le profil

en: Update Settings
fr: Mettre à jour les réglages

en: Update this file
fr: Mettre à jour ce fichier

en: Use "no gap" renewal
fr: Utiliser le renouvellement « sans interruption ».

en: User ID
fr: ID utilisateur

en: User Profile Page:
fr: Page du profil de l’utilisateur :

en: User activated.
fr: Compte activé.

en: User deactivated.
fr: Compte désactivé.

en: User email validated
fr: L’e-mail du compte est validé

en: User is already activated.
fr: Le compte est déjà activé.

en: User update
fr: Mise à jour de l’utilisateur

en: User: %s
fr: Compte : %s

en: Username
fr: Nom d’utilisateur

en: Username is taken
fr: Le nom d’utilisateur est déjà pris

en: Username or Email
fr: Nom d’utilisateur ou e-mail

en: Username or email do not exist when trying to reset forgotten password
fr: Vous cherchez à rééditer un mot de passe oublié, mais le nom d’utilisateur ou l’e-mail n’existe pas

en: Users Screen
fr: Ecran des utilisateurs

en: Users Search
fr: Recherche utilisateurs

en: Value
fr: Valeur

en: Values (Displayed|Stored):
fr: Valeurs (Affichées|Stockées) :

en: Version:
fr: Version :

en: View %s
fr: Voir %s

en: Visit plugin site for more information
fr: Visitez le site de l’extension pour plus d'informations

en: WP-Members Additional Fields
fr: Champs supplémentaires WP-Members

en: WP-Members Dropin settings were updated
fr: Les réglages de WP-Members Dropin sont mis à jour

en: WP-Members Membership Products
fr: Produits d’adhésion WP-Members

en: WP-Members Settings
fr: Réglages WP-Members

en: WP-Members dialogs were updated
fr: Les dialogues de WP-Members ont été mis à jour

en: WP-Members emails were updated
fr: Les e-mails de WP-Members ont été mis à jour

en: WP-Members fields were updated
fr: Les champs de WP-Members ont été mis à jour

en: WP-Members settings were updated
fr: Les réglages de WP-Members ont été mis à jour

en: We were unable to validate the private key.
fr: Nous n’avons pas pu valider la clé privée.

en: We were unable to validate the public key.
fr: Nous n’avons pas pu valider la clé publique.

en: Website
fr: Site web

en: Week
fr: Semaine

en: Width
fr: Largeur

en: Width between characters
fr: Espacement entre les caractères

en: WooCommerce Checkout
fr: Commande WooCommerce

en: WooCommerce My Account
fr: « Mon compte » WooCommerce

en: Year
fr: Année

en: Yes
fr: Oui

en: You are logged in as %s
fr: Vous êtes connecté·e en tant que %s

en: You are not logged in.
fr: Vous n’êtes pas connecté(e)

en: You can %s change this here %s by changing "For each article in a feed, show" to "Summary."
fr: Vous pouvez %s changer ceci %s en modifiant « Pour chaque publication d’un flux, fournir », en « L’extrait »

en: You can %s change this here %s by checking the box next to "Users must be registered and logged in to comment."
fr: Vous pouvez %s changer cela ici %s en prenant soin de décocher la case « Un utilisateur doit être enregistré et connecté pour publier des commentaires ».

en: You can %s change this here %s making sure the box next to "Anyone can register" is unchecked.
fr: Vous pouvez %s changer cela ici %s en prenant soin de décocher la case « Tout le monde peut s’enregistrer ».

en: You can change location of the dropin folder using the <code>wpmem_dropin_folder</code> filter.
fr: Vous pouvez changer l’emplacement du dossier de dépôt en utilisant le filtre <code>wpmem_dropin_folder</code>.

en: You can customize the content of the emails sent by the plugin.
fr: Vous pouvez personnaliser le contenu des e-mails envoyé par l’extension.

en: You can customize the text for dialogs and error messages. Simple HTML is allowed %s etc.
fr: Vous pouvez personnaliser le texte des dialogues et messages d’erreur. Le HTML simple est autorisé %s, etc.

en: You cannot activate or deactivate yourself
fr: Vous ne pouvez pas activer ou désactiver vous même

en: You cannot confirm or unconfirm yourself
fr: Vous ne pouvez pas vous confirmer ou vous déconfirmer vous-même

en: You entered an invalid username or password.
fr: Vous avez saisi un nom d’utilisateur ou un mot de passe non valide.

en: You have a linked page in the WP-Members page settings that corresponds to a post ID that no longer exists. Please %s review and update the %s page settings %s.
fr: Vous avez un lien de page dans les réglages de la page WP-Members qui correspond à un ID de publication qui n’existe plus. Veuillez vérifier %s et mettre à jour les paramètres %s de la page %s.

en: You have active settings that are not recommended.
fr: Certains de vos réglages actifs ne sont pas recommandés.

en: You have entered an incorrect code value. Please try again.
fr: Vous avez saisi un code incorrect. Merci d’essayer à nouveau.

en: You have set WP-Members to hold registrations for approval
fr: Vous avez reglé WP-Members de façon à soumettre les inscriptions à approbation préalable

en: You have turned on reCAPTCHA
fr: Vous avez activé reCAPTCHA

en: You must be logged in to view this content.
fr: Vous devez être connecté pour voir ce contenu.

en: You must complete the CAPTCHA form.
fr: Vous devez compléter le formulaire CAPTCHA.

en: You must enter a valid email address.
fr: Vous devez saisir une adresse de messagerie valide.

en: Your WP settings allow anyone to comment - this is not the recommended setting.
fr: Vos réglages WP autorisent n’importe qui à commenter - ce n’est pas le réglage recommandé.

en: Your WP settings allow anyone to register - this is not the recommended setting.
fr: Vos réglages WP permettent à n’importe qui de s’enregistrer - ce n’est pas le réglage recommandé.

en: Your WP settings allow full text rss feeds - this is not the recommended setting.
fr: Vos réglages WP permettent de lire l’intégralité des textes dans les flux RSS - ce n’est pas le réglage recommandé.

en: Your account is now pending approval
fr: Votre compte est désormais en attente d’approbation

en: Your custom email message content.
fr: Le contenu personnalisé de votre message e-mail

en: Your information was updated!
fr: Vos informations ont bien été mises à jour !

en: Zip
fr: Code postal

en: but you have not changed the default message for "Registration Completed" under "WP-Members Dialogs and Error Messages."  You should change this message to let users know they are pending approval.
fr: mais vous n’avez pas modifié le message par défaut pour « Inscription terminée » dans « les messages d’erreur et de dialogue de WP-members ».  Vous devriez modifier ce message pour informer l’utilisateur qu’ils sont en attente d’approbation.

en: but you have not entered API keys.  You will need both a public and private key.  The CAPTCHA will not display unless a valid API key is included.
fr: mais vous n’avez pas saisi de clé API. Vous aurez besoins à la fois d’une clé publique et privée. Le CAPTCHA ne sera pas affiché tant qu’une clé valide n’aura pas été saisie.

en: checkbox
fr: case à cocher

en: click here to log out
fr: Cliquez ici pour vous déconnecter

en: click to log out
fr: cliquez pour vous déconnecter

en: delete
fr: supprimer

en: email
fr: courriel

en: file
fr: fichier

en: hCaptcha Keys
fr: Clés hCaptcha

en: hCaptcha requires an API key. You can sign up for %s an hCaptcha API key here %s
fr: hCaptcha nécessite une clé d’API. Vous pouvez vous inscrire %s ici pour obtenir une clé d’API hCaptcha %s

en: hidden
fr: caché

en: log in
fr: se connecter

en: log out
fr: déconnexion

en: membership
fr: inscription

en: multiple checkbox
fr: Cases à cocher multiples

en: multiple select
fr: sélection multiple

en: number
fr: numéro

en: password
fr: mot de passe

en: radio group
fr: Groupe de boutons radio

en: reCAPTCHA API keys are tied to a specific domain name for security reasons.
fr: Les clés API de reCAPTCHA sont liées à un nom de domaine spécifique, par raison de sécurité.

en: reCAPTCHA Keys
fr: Clés reCAPTCHA

en: reCAPTCHA requires an API key, consisting of a "site" and a "secret" key. You can sign up for a %s free reCAPTCHA key%s
fr: reCAPTCHA requiert une clé API, qui consiste en une clé « publique » et une clé « privée ». Vous pouvez vous inscrire pour recevoir vos %s clés reCAPTCHA gratuites%s

en: select (dropdown)
fr: sélectionner (menu déroulant)

en: slug:
fr: slug :

en: text
fr: texte

en: textarea
fr: zone de texte
